Robot Mark Roberts Motion Control Modula Rig został stworzony z myślą o dwóch cechach - precyzji i mobilności. Dzięki integracji z zaawansowanym oprogramowaniem sterującym typu Flair, ruch robota możemy zaprogramować dowolną metodą i bezbłędnie odtworzyć wymaganą ilość razy. Dzięki ogromnej precyzji silników oraz ich encoderów ruch kamery przy każdym dublu będzie identyczny co otwiera przed nami zupełnie nową gamę możliwości w realizacji efektów specjalnych. Dzięki modularnej konstrukcji możemy rozebrać robota i przetransportować go w prawie dowolną lokalizację (wózek mieści się w standardowych drzwiach o szer. 80 cm).
Praca z Motion Control najczęściej zaczyna się już na etapie planowania i rozrysowywania ujęć. Modula Rig jak każde urządzenie posiada szereg ograniczeń takich jak prędkość, zasięg itp. Operator Motion Control posiadając duże doświadczenie w pracy z robotem jest w stanie doradzić jak zaplanować poszczególne ujęcia tak by uzyskać jak najlepszy rezultat. Czasem małe zmiany mogą zaoszczędzić kilka godzin pracy na planie. Jeśli ujęcia są już zaplanowane, oceniamy je oglądając storyboard lub animatik i decydujemy czy konieczne jest spotkanie. Na tym etapie informujemy wstępnie ile czasu zajmie realizacja zdjęć, tzn rozstawienie robota, ustawienie ruchu oraz demontaż.
Następnie jeśli zdjęcia odbywają się w plenerze przeprowadzamy wizję lokalną razem z reżyserem lub operatorem i potwierdzamy, że to co zaplanowaliśmy jest realne. Informujemy też o potencjalnych problemach np. wpływie warunków pogodowych na pracę robota. Ważna jest też informacja o tym na jakiej kamerze i optyce będziemy pracować. Głowica posiada udźwig aż 40 kg więc sprawdzenia będą wymagały tylko niestandardowe konfiguracje (np. obiektyw typu Frazer)
Jeżeli scenariusz przewiduje krótkie ruchy z punktu A do B ewentualnie jeszcze przez C, możemy swobodnie programować je na planie. Średnio ustawienie prostego ruchu zajmuje od 15-20 minut. Jeżeli natomiast chcemy zaprogramować badziej skomplikowany ruch musimy zarezerwować odpowiednią ilość czasu (szacunkową wartość może podać operator MoCo po zapoznaniu się ze storyboardem).
Kiedy mamy już ustawiony ruch robot Motion Control Modula Rig będzie odtwarzać go identyczne tyle razy ile tylko chcemy. Maszyna może pracować bez przerwy przez wiele godzin bezbłędnie powtarzając zaprogramowane ruchy. Musimy jednak pamiętać że jak każde urządzenie elektroniczne może się zdarzyć sytuacja w której zawiesi się komputer, ktoś wyrwie kabel czy nawali UPS. W takim wypadku musimy ponownie wyzerować robota, tak aby odnalazł poprzednie współrzędne, wczytać zapisany ruch i w przeciągu 15 minut robot jest gotowy do dalszej pracy.
Nazwa Osi | Zasięg ruchu | Prędkość Maksymalna |
---|---|---|
Track (Jazda) | 12,5m | 3m/s |
Lift (Kolumna) | +3.3m do -0.25m | 0.75m/s |
Rotate (Obrót) | Nieograniczony | 40°/s |
Panorama | Nieograniczony | 120°/s |
Tilt (Przechył) | Nieograniczony | 120°/s |
MSA-20 jest systemem sterowania głowicą ulti-head który otwiera możliwość nagrania manualnie wykonanych ruchów. Sterowanie przy użyciu MSA-20 odznacza się olbrzymią intuicyjnością, dzięki której nawet osoba która nigdy wcześniej nie miała styczności z podobnymi systemami jest w stanie po zaledwie paru minutach treningu zapanować nad ruchami głowicy.
System FLAIR jest jednym z najbardziej zaawansowanych systemów motion na świecie. Dzięki świetnemu zgraniu sprzętu z oprogramowaniem jest w stanie zapewnić błyskawiczną komunikację ze wszystkimi podzespołami robota. Oprogramowanie pozwala na wiele zaawansowanych metod planowania ruchu takich jak śledzenie celu, nagrywanie ruchu z manualnego sterowania, animowanie poklatkowe, sterowanie follow focus, czy nawet integracja ze środowiskiem 3D.
Głowica Ulti-head została zaprojektowana z myślą o mobilności, precyzji i prędkości. Dzięki udźwigowi do 45kg jest w stanie unieść każdą kamerę wraz z wymaganym osprzętem (możliwość montowania rig'ów 3D), a możliwość zasilania bateryjnego pozwala na montowanie głowicy także poza systemem Motion Control np. na statywie bądź kranie.
Jeden z najczęściej stosowanych efektów z użyciem systemu Motion Control zawdzięcza swoją popularność wrażeniu jakie robi na osobach oglądająch gotowy efekt. Dzięki idealnej powtarzalności ruchu jesteśmy w stanie stworzyć kilka, kilkanaście a nawet kilkaset klonów tej samej osoby, wszystko oczywiście na ruchu kamery.
Jeden z najbardziej zaawansowanych i co za tym idzie spektakularnych efektów specjalnych. Dzięki technologi Motion Control możemy sprawić by aktor poruszał się na makiecie w dowolnej skali, zmniejszyć jedną osobę względem drugiej jak robiono z Hobbitami we „Władcy Pierścieni”, sprawić by małe obiekty wydawały się większe i na odwrót. Możliwości ogranicza tylko nasza wyobraźnia.
Możliwość precyzyjnej manipulacji tempem ruchu daje szeroki wachlarz możliwości. Możemy sprawić by jeden element w kadrze poruszał się normalnie a świat dookoła niego był przyspieszony, zwolniony albo zamrożony. Możemy wykonywać ruch do tył lub do przodu, dzięki czemu w kadrze może się pojawić postać która w normalnym świecie porusza się na rewersie. Możemy też przyspieszać i zwalniać ruch w wybranych momentach.
W świecie animacji poklatkowej uwalniamy robota od wszelkich ograniczeń fizycznych możliwości takich jak prędkość czy przyspieszenie. Dzięki temu możemy wykonywać ruchy normalnie zarezerwowane dla wirtualnego środowiska 3D takie jak zatrzymywanie kamery w miejscu bez hamowania, ruszanie do pełnej prędkości, wjechanie przez dziurkę od klucza, itp. Kompletny zestaw Motion Control Daje nam też możliwość dodania niesamowitych ruchów kamery do tradycyjnych ujęć typu Timelapse.
System Modula Rig potrafi sterować zaawansowaną automatyką planu. Możliwa jest synchronizacja zarówno z silnikami elektrycznymi lub krokowymi, serwomechanizmami, elektrozaworami, zdarzeniami wyzwalanymi z laptopa lub na specjalne zamówienie kontrola nad dowolnym urządzeniem elektrycznym.
Motion Control Modula Rig sterowane jest przez system Flair, który nie tylko pozwala programować, zapamiętywać oraz odtwarzać ruchy ale również wczytywać oraz eksportować ścieżki ruchu 3D, dzięki czemu nie trzeba trackować ujęcia, można od razu integrować je ze środowiskiem 3D. Posiadamy w ofercie rozwiązania pozwalające oglądać na żywo zintegrowane środowisko realne z wirtualnym.